VÁNOČNÍ SLEVA 15% NA VŠECHNY PRODUKTY USNU s kódem USNU15! Platí od 2.12. do 31.12.2024!

Proč záleží na tom, v čem spíte? Odhalte tajemství lepšího spánku.

Vliv kvality lůžkovin a oblečení pro Váš zdravý spánek nelze opomenout.

Spánek je naší základní fyziologickou potřebou, naše tělo nemůže fungovat nepřetržitě. Potřebuje si také odpočinout, spánek je přesně tím, co mu má odpočinek přinést. Jen tak nějaký spánek to ale nedokáže, zásadní je kvalita spánku, která se odvíjí od celé řady faktorů. Některé se ovlivnit nedají, jiné ano, a právě na ty se zaměříme.

zdravé spaní na matracích USNU (1)

Jaký vliv má materiál lůžkovin na kvalitu spánku?

Když večer uléháme do postele, naše tělo přijde do kontaktu s prostěradlem i povlečením. Vliv textilu na kvalitu spánku nemůžeme popřít. Lůžkoviny mohou být z různých materiálů, některé jsou příjemnější, jiné méně. My se často dopouštíme jedné velké chyby, a to té, že klademe větší důraz na vzhled lůžkovin, místo toho, abychom se zajímali o jejich materiál. To je ale velká chyba, od materiálu se totiž odvíjí jejich vlastnosti, a také náročnost na údržbu. Jaké povlečení tedy vybrat? Kdo vyhraje souboj syntetické vs. přírodní povlečení? Jaké jsou nejlepší materiály pro spaní?

Mezi nejoblíbenější textilie podporující hluboký spánek i nejlepší materiály pro dětské povlečení patří ty přírodní, jako je bavlna (bavlněné povlečení je pro kvalitní spánek nejčastější volba) nebo bambus, které tělo i v létě udrží v suchu, takže se nebudeme budit celí propocení. Mezi další možnosti patří flanel pro chladnější noci, krep pro hospodyňky, které zrovna nemilují žehlení, nebo bavlněný satén pro ty, co si i v noci chtějí dopřát trochu luxusu. Vyhnout byste se naopak měli klasickému saténu, který klouže, vrže a elektrizuje vlasy.

Víte, že mezi nejlepší ložní prádlo pro alergiky patří nejen bavlna, která snese i vysoké teploty praní, a přirozeně antibakteriální bambus, ale také viskóza? Povlečení z viskózy je prodyšné, šetrné k pokožce, absorbuje vlhkost, reguluje tělesnou teplotu a má antibakteriální účinky. Pokud si tedy kladete otázku, jak vybrat hypoalergenní povlečení nebo povlečení pro alergiky, odpověď je jasná. Podle materiálu.

Jaké jsou nejlepší materiály na noční prádlo pro lepší spánek?

Noční prádlo by nemělo chybět v žádném šatníku, a to i v případě, že dáváte přednost spaní bez něj (o tom se víc dozvíte v tomto článku). Jsou totiž situace, kdy se bez nočního úboru neobejdete, navíc se může podílet na zlepšení spánku. A jak vybrat ten nejlepší noční úbor a nejvhodnější materiály pro spánkovou pohodu? I v tomto případě platí, že mezi nejlepší materiály pro noční prádlo patří ty prodyšné a přírodní, jako je bavlna nebo bambus, kdo se i v noci chce cítit elegantně, ten může vsadit i na hedvábné noční prádlo pro lepší spánek v podobě saténového prádla.

Při výběru typu nočního úboru se můžete řídit i ročním obdobím, zatímco v létě dávají ženy přednost nočním košilkám s úzkými ramínky, na podzim a na jaře jsou lepší volbou košilky s tříčtvrtečními rukávy. A v zimě? To na řadu přichází buď noční košile s dlouhými rukávy a délkou pod kolena, nebo pyžamo. Obojí ideálně z teplejšího materiálu. Muži to mají podobně, když je teplo, spí v tílku, šortkách nebo jen trenkách, v zimě volí místo tílka tričko a místo kraťas dlouhé kalhoty.

Význam pravidelného praní a péče o spací oděv a lůžkoviny z pohledu hygieny

Během noci se mnohdy zpotíme, v nočním úboru i v lůžkovinách pak zůstane nejen pot, ale i kožní buňky, maz nebo sliny. Představa, že v tom ležíme, není zrovna příjemná, proto je důležité znát pravidla a vliv hygieny ložního prádla na spánek. Noční úbor bychom měli prát po třetím až čtvrtém nošení a lůžkoviny? Ty nejlépe jednou za 2 týdny. Interval se ale může měnit, třeba alergici by si povlečení měli měnit častěji, stejně tak, když jste nemocní.

Jaké zdravotní výhody nebo rizika přináší různé polohy při spaní?

Kvalitu spánku ovlivňuje i poloha, ve které spíte. Někdo dává přednost spaní na zádech, jinému to nevyhovuje a spí na boku nebo na břiše. Ta nejpohodlnější poloha ale nemusí být ta správná poloha při spánku pro zdraví.  Jaké tedy jsou nejlepší polohy na spaní?

  • Spaní na zádech s rukama podél těla se obecně považuje za nejlepší polohu pro vaši páteř včetně té krční, ale jen když nepoužíváte příliš mnoho polštářů.
  • Pro záda je dobrá i poloha na zádech s rukama vzhůru, může vás při ní ale začít pálit žáha.
  • Spaní na břiše sice na jednu stranu může zlepšit trávení, na tu druhou ale vytváří tlak na váš krk.
  • Páteř získá podporu v přirozeném zakřivení v poloze na boku, kdy máte ruce podél těla.

Jak výběr matrace a polštář ovlivňují páteř, krční páteř a celkový komfort při spánku?

Jak vybrat matraci pro dobrý spánek je jedna ze základních otázek, kterou bychom si měli položit, stejně důležitá je ale i otázka, jak kvalitu spánku ovlivňuje polštář. Obojí má na náš spánek velký vliv, když si je nevybereme správně, moc dobře se nevyspíme, navíc si můžeme zadělat na nejrůznější problémy. Bolesti hlavy, zad a kloubů patří mezi ty nejčastější.

Matrace pro spánek bez přerušení musí být o něco delší než naše tělo, její tuhost vybíráme podle svých potřeb a polohy, ve které spíme. Nejlepší matrace pro spaní na boku by měla být středně tvrdá až měkká, aby se přizpůsobila vašemu tělu, pro spaní na zádech je lepší tvrdší matrace. A spaní na břiše? Pro něj vsaďte na středně tvrdou matraci. Důležitý je i materiál, ze kterého je matrace vyrobena. IN jsou dnes ekologické materiály pro spánek jako studená pěna, latex nebo líná pěna.

A polštář? Pokud už se potýkáte s bolestí krční páteře, pak vězte, že nejlepší polštář pro podporu krční páteře je ten anatomický nebo ortopedický. Oba mohou mírnit bolest i napětí svalů v postižené oblasti, což je to, co potřebujete.

Jak často měnit matraci, polštáře a přikrývky pro zachování dobré kvality spánku?

Polštář je důležitým prvkem pro kvalitní spánek, stejně tak matrace. Obojí se časem proleží, proto je důležité už při jejich výběru vsadit spíš na kvalitu než na nízkou cenu. Kvalitní matrace vám při správné péči může vydržet i několik let, polštář je ideální měnit každé 1 až 2 roky. A přikrývky? U těch většinou reagujeme na roční období, takže je měníme zhruba 2x za rok. Buď používáme letní, nebo zimní přikrývku.

Jak spánek ovlivňuje teplota v ložnici?

Spánková hygiena je jednou z věcí, kterou mnohdy podceňujeme, přitom může spánek a jeho kvalitu výrazně ovlivnit. Ideální je, když večer do postele uléháme každý den včetně víkendu zhruba ve stejný čas a máme nastavený i ranní čas vstávání, ložnice je dobře vyvětraná a je v ní tak akorát. Tím se dostáváme k ideální teplotě v ložnici, která se postará o to, abychom v noci spali klidně, zbytečně se nepřevalovali, nepotili a neprobouzeli.

Pokojová teplota během noci má být nižší než ta ve dne, pohybovat by se měla ideálně mezi 16 a 18 °C. Tělo zakryté přikrývkou uchovává tělesnou teplotu, chladu vystavujeme jen hlavu. Tím dojde k lepšímu prokrvení mozku a urychlení regeneračních procesů v těle.

Jaký vliv mají na naši psychiku a relaxaci při usínání jednotlivé barvy a vzory?

Vzhled věcí je jedna z prvních vlastností, na kterou se díváme, mnohdy je pro nás rozhodující. Už jsme zmínili, že třeba u povlečení nebo oblečení to není zrovna ta nejlepší cesta, protože mnohem důležitější je materiál, na druhou stranu to ale neznamená, že máme design opomíjet. To v žádném případě, barvy a vzory na nás totiž také působí. Některé nás uklidní, jiné naopak vyprovokují.

Teplé barvy jako je žlutá, oranžová a červená nás povzbuzují, studené barvy jako je modrá, zelená nebo fialová spíš uklidňují. Bílá symbolizuje čistotu, černá je nabitá emocemi. Jaké barvy v ložnici tedy podporují spánek? Klasikou je modrá, zelená, bílá nebo béžová, když přijde na vzory, můžeme vsadit na květiny i proužky.