SLEVA 20 % na vybrané postele z masivu, vybrané čalouněné postele, lamino postele v Dub Bardolino a vybrané matrace USNU®. Platí od 1.5. - 31.5.2024

Jak vybrat kvalitní postel z masivu: Nízká cena jako první varování?

Pokud si plánujete koupit novou postel z masivu, můžete být zmateni různými možnostmi na trhu.  

Nejlevnější postele vždy vypadají lákavě. Na první pohled postel vypadá dobře, je z masivu. Dokonce z buku nebo dubu. Materiál má tloušťku 3-4 cm a je za skvělou cenu.

Jasná volba! Nebo ne? 

Co je tedy dobré zjistit, abyste poznali, že je postel za svoji cenu opravdu kvalitní?

Materiál

Správná volba materiálu je důležitá pro dlouhodobou spokojenost. Smrk a borovice se hodí spíše pro dětský nábytek nebo nábytek na chatu. Jsou sice cenově dostupnější, ale nemají potřebnou tvrdost, která by nábytku zajistila potřebnou odolnost a delší životnost. V měkké dřevině se snadno tvoří povrchové poškození a dříve může dojít k nepevnosti spojů.

 Tvrdost a odolnost naopak nechybí dřevinám buk, jasan nebo dub. Druh dřeva ale sám o sobě kvalitu nezajistí. I tvrdá dřevina může být nekvalitně vysušena, nekvalitně slepena nebo můžou být použité nekvalitní masivy typu C, což je třída více méně pro odpad řeziva.  Na prodejně proto prozkoumejte zpracování, zaoblení hran a vzhled masivu postele, která je vystavena. Ostatní bohužel většinou zjistíte až doma. O nekvalitě často napoví cena – pokud je v těchto materiálech postel vyloženě levná, její koupě je rizikem.

Spojovací kování postele

Nespoléhejte se jen na to, že postel je z masivu nebo robustních dílů. S nevhodným spojovacím kování vás při každém otočení probudí vrzání a dřív nebo později vás nemusí nevhodné spoje usnést a vy se uprostřed noci vzbudíte ránou na podlahu. 

Kvalitní spojovací kování by mělo zahrnovat závitové tyče a matice, doplněné o dřevěné typle (kolíky). Je to nejpevnější známý a léty prověřený způsob spojení u postelí.

Jak vybrat kvalitní postel z masivu

Vyhněte se 3bodovým závěsným mechanismům (tzv. hřebínkům). Ty jsou zpravidla připevněny pouze na vrutech. Obecně – pokud je postel jakkoliv spojována vruty, nekupujte ji. 

Výška lehací plochy

Pro pohodlné nasedání a vstávání vybírejte postele s výškou postranic od podlahy optimálně  50 cm. U nižších variant budete muset skousnout obtížnější vstávání a usedání na postel, což se stane ještě více nepříjemným v případě zranění, nemoci nebo stáří

Jak vybrat kvalitní postel z masivu

Potřebnou výšku lehací plochy můžete "dohánět" vysunutím matrace z postele pomocí stavitelného kování pro rošty nebo vyšší výškou matrace. Druhá varianta je méně vhodná neboť Vám celkovou cenu postele prodraží. 

Zvolte tedy postel s nastavitelným kováním, které umožní individuální nastavení výšky lehací plochy až do 4 různých úrovní.

Výška čela postele

Výška čela u hlavy je neméně důležitá. Už jste asi zažili postel, na které se nemůžete pohodlně opřít. To vadí nejen při večerním čtení nebo relaxaci v posteli. Navíc postel bez čela nevypadá vůbec dobře. 

Jako optimální doporučujeme výšku čela od podlahy okolo 100-110 cm. Toto umožní zachovat vzhled postele i při použití vysokých matrací a čelo lze zároveň dobře použít i k pohodlnému opření.

Povrchová úprava

Povrchová úprava je důležitá pro ochranu a vzhled nábytku. Na většinu se postelí používají oleje nebo laky, které splňují certifikaci zdravotní nezávadnosti a jsou určené pro nábytek 

Při výběru postele si proto tyto kritéria ověřte a v případě nejistoty si nechte ukázat certifikace. Vyhněte se postelím s takovou povrchovou úpravou, které kritériím neodpovídají nebo kde prodejce tyto certifikace nedokáže nebo není ochoten uvést. Vyhnete se tak nepříjemným zápachům v ložnici a, co je důležité, možným závažným zdravotním problémům.

Rozměr postele

Rozměr postele je něco, co pro vás při nevhodné koupi může být překážkou po celou dobu vlastnictví postele. Pokud koupíte moc úzkou postel, můžete se v noci mačkat a navzájem se v noci budit. Naopak při koupi příliš velké postele se vám může stát, že se už v ložnici nehnete a budete o ni stále zakopávat. 

Jaký je tedy správný rozměr postele pro vás? 

Optimální rozměr pro dva uživatele je 180x200 cm (uveden rozměr platí pro matrace). Pokud máte malou ložnici, zvolte spíše rozměr 160x200 cm. Pokud máte vysokou postavu, zvažte prodloužení délky postele na 210 nebo 220 cm. Pro maximální pohodlí a prostor pak doporučujeme postele 200x200 cm.

Nechte si poradit. Jak poznat specialistu od laciného obchodníka?

Při hledání postele se ujistěte, že pečlivě zvažujete všechny uvedené aspekty a nepodléhejte jen prvotní lákavé nabídce výhodné ceny. 

Nejlepším způsobem, jak vhodnou postel najít, je navštívit specializovanou prodejnu postelí a ložnic. Odborní prodejci vám pomohou ujasnit vaši představu a provedou vás výběrem postele, která splňuje vaše potřeby a očekávání.  

Jak ale takového odborníka poznat od prodavače, který se snaží za každou cenu prodat jen pro vlastní výdělek?

  • Ověřte si recenze prodejny na Googlu.
  • Odborný prodejce vám věcně popíše provedení a možnosti nabídky postelí.
  • Při prezentaci neuvádí jen výhody, ale zmiňuje i nevýhody jednotlivých typů postelí a nábytku a zároveň nabízí jejich řešení případně alternativní produkty, které dané nevýhody nemají.
  • Z diskuse vnímejte, zda prodejce svému oboru rozumí. Doporučení by měl provádět nejen na základě vašich designových požadavků, ale také by vám měl poradit, jaké matrace jsou vhodné pro vaši postavu (váhu), se kterým typem roštu vybranou matraci kombinovat, je-li možné matraci polohovat. Standardem také je, že vám pomůže vybrat správnou kombinaci matrace, roštu a postele, aby postel designově vypadala dobře a výška lehací plochy byla nastavena pro potřeby uživatele.
  • Pozor si dejte na prodejce nabízející už ve dveřích velké slevy. Každá sleva má svůj důvod.
  • Tlačí vás do jednoho nebo dvou produktů, které nesplňují vaše zadání, a přesto se k nim stále vrací. 

Postele tradiční české výroby

Navštivte prodejnu českého výrobce postelí USNU. Po celé ČR jich máme několik. 

Investice do kvalitní postele může být nejen prospěšná pro váš spánek a zdraví, ale také prodlouží životnost nábytku a bude vám sloužit mnoho let.