Jak si vybrat matraci
Jak vybrat matraci
„Bude to chtít novou matraci.“ Tahle myšlenka se vám vtírá do hlavy už od rána jako nějaká mantra, protože jste se na té své dosluhující matraci zase pořádně nevyspal. Nevadí. Hned zítra se mrknu do obchodu zdravého spánku a koupím si novou matraci. Vždyť přece přesně vím, co chci. Potřebuji matraci, která bude absolutně pohodlná a na které se konečně kvalitně vyspím. Tečka.
Zní to jednoduše, že? Možná právě řešíte stejnou situaci, ale záhy jste zjistili, že na trhu je tolik typů matrací s různými parametry, že se v té haldě informací začínáte pomalu ztrácet. Vaše původně jasná vize dostala drobné trhliny. Jaký typ matrace je nejlepší a jakou tvrdost matrace zvolit? Budou lepší klasické pružiny nebo moderní pěna?
Vzhledem k tomu, že kvalitní matrace nám bude sloužit mnoho let, není radno její výběr podcenit. Abychom Vám usnadnili orientaci při výběru, sepsali jsme pro Vás k tématu „jak vybírat matraci“ několik důležitých bodů, na které je dobré se zaměřit:
- Účel použití a správné rozměry matrace
- Jakou tvrdost matrace zvolit
- Typy matrací z hlediska použitého materiálu
- Matrace na bolavá záda
- Jak často matraci měnit a jak se o ni starat
- Jak je to s poměrem cena versus kvalita
1. Obecná kritéria výběru
Ještě než se vrhnete do zkoumání konkrétních matrací, je dobré ujasnit si pár věcí a zamyslet se nad následujícími otázkami:
-
Kde bude matrace sloužit?
Na matraci se přeci spí, takže účel je přece jasný, nebo ne? Jiné nároky na matraci ale budeme mít, pokud se jedné o matraci pro hosty či matraci na občasné přespání na chatu, a jiné nároky zase na matraci do ložnice, která bude vytížena denně a požadujeme od ní vysokou míru komfortu. Pokud tedy budeme řešit matraci do postele na pravidelné spaní, určitě budeme v prvé řadě hledat prověřenou kvalitu a případně se zaměříme i na ortopedické vlastnosti či dlouhou životnost.
-
Kdo na matraci bude spát?
Dospělý, dítě, starší osoba nebo člověk se zdravotními problémy jako jsou bolavá záda či alergie? Volba vhodné matrace je hodně subjektivní záležitost, každý máme jiné preference, přesto jsou věk, hmotnost, výška, zvyk na určitou tvrdost matrace a případné zdravotní omezení uživatele základními kritérii při výběru. Určitě není vhodné řešení pořídit všem členům domácnosti stejný typ matrace jen proto, že je to rychlé, pohodlné a třeba i levnější.
-
Jak vyřešit matrace na dvoulůžko?
Pokud řešíte matraci na dvoulůžko, možná váháte, zda koupit dvě samostatné matrace nebo jednu celistvou. Z hlediska komfortu pro oba spáče a také vzhledem k jednodušší manipulaci s matrací při její údržbě se jako lepší varianta jeví pořízení dvou samostatných matrací. Jen dávejte pozor, aby byly obě stejné výšky, popř. s obdobným potahem. Obecně muži zpravidla preferují tvrdší matraci, ženy o něco měkčí a těžko byste pak hledali kompromis u jedné spojené matrace. Navíc pokud bude mít vaše váhově těžší polovička neklidné spaní, ucítíte každé její zavrtění na společné matraci možná i vy. V případě použití polohovacích roštů nebo postele s úložným prostorem a potřebnými výklopnými rošty je volba 2 samostatných matrací nutností.
-
Budu společně s matrací řešit i rošt?
Při výběru matrace určitě nezapomínejte vzít v potaz také rošt. Je důležité vědět, zda bude matrace ležet na pevném podkladu nebo dokonce jen tak na zemi, či pro ni budete mít připraven pevný laťkový nebo lamelový rošt. Na každý podklad se totiž hodí jiný typ matrace. Například pružinová matrace nebo matrace od níž očekáváme vyšší tvrdost není vhodná pro lamelový rošt, ale na dřevěný nebo pevnou odvětranou desku a pěnová matrace ve střední tvrdosti zase lépe využije svých vlastností v kombinaci s lamelovým typem roštu (pozor, nikdy ne v kombinaci s plným neodvětraným dnem). Lamelový rošt je také velmi vhodný v kombinaci s matrací nižší výšky 14-16 cm, který vhodně doplní pružení matrace.
-
Co velikost matrace?
Bude vám stačit standardně dostupná velikost matrace nebo potřebujete atypický rozměr? Obecně se doporučuje, aby matrace byla minimálně o 20-25 cm delší než naše tělo a také dostatečně široká, abychom měli při odpočinku potřebný prostor. Většině uživatelů plně postačuje standardní rozměr matrace 90 x 200 cm, minimální šíře 80 cm pro jednoho spáče. Co se týče výšky matrace, vybírejte takovou, která bude vysoká nejméně 16 cm. Slabší matrace nebude mít tak dobré podpěrné vlastnosti a nebude nabízet dostatečné pohodlí při ležení. Senioři a vůbec všichni, kdo vyžadují vyšší komfort a optimální podpěru těla, by měli zvolit matraci výšky 20 - 22 cm. Vyšší jádro matrace zajistí kromě příjemného pohodlí také vyšší lehací plochu.
2. Tvrdost na prvním místě
A jdeme pomalu do tuhého. Doslova. Protože otázka, jakou tvrdost matrace zvolit, je jednoznačně rozhodující a výběr je velmi individuální. Sami nejlépe víme, zda nám vyhovuje spaní na tvrdší nebo spíše měkčí matraci. Nebudeme si pořizovat matraci tvrdou jako beton, když vážíme 50 kg. Taková matrace by pro nás pak byla spíš synonymem Záhořova lože než kvalitního spaní.
Jaká má být ideální tvrdost/tuhost matrace, o tom kromě našich preferencí rozhoduje právě naše hmotnost, dále věk a případně také tělesná kondice. Obecně platí, že lidé s vyšší hmotností by měli vsadit na tvrdší matraci, která si s vyšší váhou poradí lépe než matrace měkká a poskytne tělu lepší oporu.
Tvrdší a tužší matrace preferují také obvykle mladší lidé, s přibývajícím věkem pak postupně dáváme přednost matracím s měkčím a pružnějším povrchem, které více šetří klouby. Správná tvrdost matrace hraje velkou roli i u dětí a teenagerů. U těchto věkových skupin je dobré volit zlatou střední cestu a vybírat spíše matrace se střední nebo vyšší tvrdosti.
Tvrdší typ matrace je dále vhodný také pokud většinu noci strávíme spaním na zádech nebo na břichu. Jestliže naopak milujete spaní na boku, budete se cítit komfortněji na pocitově měkčí matraci nebo matraci vybavenou anatomickými zónami vč. ramenní kolébky.
Tvrdost a tuhost matrace jde ruku v ruce s vahou uživatele. A tak by u každé matrace mělo být uvedeno, pro jakou postavu je stavěna - pro jakého uživatele je vhodná. Tento údaj nám prozradí, pro jakou váhovou kategorii je matrace určená. Výrobci matrací dělí matrace dle tvrdosti do několika kategorií stejně tak je tomu u matrací USNU®.
Zajímavou alternativou jsou pak i matrace s dvojí tvrdostí nebo více tvrdostmi. Tzn., že každá strana matrace má odlišnou tvrdost. Jedna strana je tvrdší a druhá měkčí, takže můžete spát na takové straně, která vám aktuálně vyhovuje a v případě potřeby strany měnit. V nabídce matrací USNU jsou v tomto provedení vyrobeny matrace Vivien nebo Lily Ann.
Pokud se tedy rozhodnete pro výběr matrace u USNU, nemusíte se trápit s otázkou nosnosti nebo výběrem matrace mezi různými tvrdostmi matrací, jejichž označení se liší u každého výrobce. Matrace USNU jsou totiž už přímo ve výrobě konstrukčně stavěny a testovány pro určitou váhovou kategorii uživatelů. Každá matrace tak má svůj vlastní certifikát „Garance vhodnosti matrace“, na kterém je uvedeno, pro jakou váhovou kategorii je daná matrace vhodná (jako příklad matrace USNU Lily Ann).
Věděli jste, že přestože zvolíte správnou matraci, může vám trvat až 2 týdny, než si na ni vaše tělo zvykne? Nenechte se tím odradit. Pro tělo je nová matrace prostě změna a nějakou dobu mu přirozeně trvá, než si na novou podpěru přivykne.
3. Typy matrací podle materiálu
O vlastnostech, celkové kvalitě matrace a komfortu při ležení rozhoduje materiál použitý v jádru matrace a na lehací ploše. Pokud zatím nevíte, jaký materiál a potažmo typ matrace vám bude nejvíc vyhovovat, doporučujeme si matraci vybírat nejen podle popisu a ceny na e-shopu, ale zajeďte si matrace vyzkoušet přímo osobně na prodejnu a trochu si tam na nich „poležte a poválejte se“.
Takto nejlépe zjistíte, kterou ano a kterou ne. Mějte také na paměti, že matrace by se měla přizpůsobit vašemu tělu a ne naopak. Navíc na prodejnách USNU nové spaní vám odborný personál poradí s výběrem té správné matrace kompletně, i co týče tvrdosti či vhodného roštu pro daný typ matrace.
A jaké jsou nejčastější používané materiály a typy matrací?
a) Pružinové matrace
K pružinovým matracím získali někteří uživatelé despekt, protože je mají v paměti jako ty nepříjemně tvrdé matrace, u kterých po čase začala tlačit pera do zad. Dnes takový scénář nehrozí. Současné pružinové matrace mají buď pera spojena mezi sebou tak, aby se neuvolňovala, nebo v případě moderních pružinových matrací jsou pružiny zašity do jednotlivých látkových kapsí – taštiček (jedná se tzv. taštičkové matrace). Povrch matrace je navíc krytý vrstvou polyuretanové nebo jiné pěny.
Výhodou pružinových matrací je jejich prodyšnost, odolnost proti plísním a dobrá bodová opěra. Protože pružinové matrace dobře větrají, nedrží se v nich v případě pravidelné údržby prach ani roztoči a jsou tak vhodnou variantou i pro alergiky a pro osoby, které se v noci hodně potí.
Další výhodou je fakt, že pružinové matrace si budou rozumět i s rovným povrchem, tzn., že je můžete položit na rovnou desku nebo i na zem. Naopak nejsou vhodné na lamelové a polohovací rošty, protože lamelový rošt sám o sobě pruží a pružinová matrace také.
Hledáte-li matraci s dlouhou životností a skvělým odvodem vlhka, bude kvalitní pružinová matrace dobrou volbou.
b) Pěnové matrace
Pěnové matrace patří v České republice mezi nejprodávanější. Vyrábí se z různých typů pěn nebo jejich kombinací. Nejčastěji se setkáte polyuretanovou pěnou (PUR pěna), studenou pěnou a tzv. línou pěnou. U pěnových matrací se často setkáváme s provedením anatomických zón, které mají za úkol optimálně podepřít tělo v každé části podle jeho zakřivení a podpořit tím správnou přirozenou polohu těla při ležení. V poslední době jsou čím dál víc rozšířené kvalitní značkové pěny, které jsou vhodné i pro alergiky.
- Polyuretanová pěna – Matrace z PUR pěny patří k matracím s nižší pružností. Často se používají (v jednodušším provedení) pro výrobu levnějších typů matrací. Pokud se však pro výrobu matrace použije kvalitní značková PUR pěna PremioPUR® (v objemové hustotě 35 - 40 kg/m3), využívaná u matrací USNU s požadavkem na menší pružnost - vyšší tvrdost, získává uživatel skvělou matraci s dlouhou životností. Polyuretanové matrace lze pořídit v různých stupních tvrdosti a mohou je tak využít i lidé s vyšší hmotností. Výhodou matrací USNU z PUR pěn PremioPUR® je tak dlouhodobá stálost tvrdosti matrace a pevnější podpěra a možnost použití na lamelové i pevné rošty.
- Studená pěna (HR pěna – high resilient) – Tento materiál je charakteristický většími póry (buňkami) než má klasická PUR pěna. Díky tomu jsou matrace ze studené pěny ještě lépe prodyšné a mají vyšší pružnost a elasticitu než PUR pěna. Matrace ze tzv. studené pěny jsou proto vhodné pro uživatele očekávající pružnou, středně tvrdou nebo měkkou matraci. Správnou kombinací s jinou pěnou v jiné tuhosti, vytváří tak další varianty komfortu a poslouží jako dobrá opora těla a páteře při spánku. Studená pěna se často kombinuje s paměťovou pěnou (tzv. línou pěnou). U matrací USNU® se dnes používají na místo klasických studených pěn novodobé luxusní pěny s ortopedickými a antidekubitními vlastnostmi PremioPUR® ortho nebo PremioPUR® antidekubit o objemových hustotách okolo 50 kg / m3. Tyto materiály se umí dokonale přizpůsobit tvarům těla a vytvořit maximální komfort při ležení v přirozené poloze (tělo odpočívá - regeneruje a nekřiví se). Novinkou v sortimentu luxusních matrací USNU® z antidekubitních pěn PremioPUR® antidekubit jsou matrace Aurelie, které považujeme za současnou vrcholnou kvalitu v dostupných pěnách v celé Evropě.
- Paměťová pěna (viscoelastická či líná pěna) – Matrace z paměťové pěny by mohlo charakterizovat jediné slovo: komfort. Tato pěna se dlouhodobě používá jako povrchová vrstva matrace pro zajištění vyšší povrchové měkkosti a vícebodovou šetrnou podpěru těla. Umí se perfektně přizpůsobit tvaru těla a pro většinu uživatelů je velmi příjemná. Reaguje na tělesnou teplotu a podle toho mění svoji tvrdost. Jednoduše řečeno, když na matraci z líné pěny ležíme, ta pod námi díky tělesnému teplu měkne a následně se pomalu vrací do původního tvaru, aniž by vytvářela silný protitlak. Paměťová pěna rozkládá tlak na tělo po větší ploše a je tak šetrnější na bolavá místa či klouby. Vzhledem k těmto vlastnostem jsou paměťové matrace perfektní pro osoby, které stráví na lůžku delší dobu. Zabraňují totiž proleženinám a zlepšuje krevní oběh.
Pokud hledáte komfortní matraci s univerzálním použitím, udělá vám dobře vybraná pěnová matrace výbornou službu. Navíc ji můžete použít na většinu laťových i lamelových roštů.
c) Latexové matrace
Latexová matrace je perfektní pro osoby, kteří hledají tu nejlepší alternativu z hlediska hygieny. Matrace z latexu vynikají hypoalergenními a ortopedickými vlastnostmi. Mají určitý podíl přírodního materiálu (přírodního kaučuku), jsou pružné a dobře se přizpůsobují tvaru těla.
Z hlediska tvrdosti se však řadí do kategorie měkčích nebo středně tvrdých matrací, s vyjímkou matrace USNU Vivien, kterou si lze nastavit až do 4 různých tvrdostí. Kvůli měkkosti se latex často kombinuje s deskou z kokosových vláken nebo PUR či HR pěny, která bývá vložena do středu latexové matrace, aby matrace získala větší tuhost.
Určitou nevýhodou pro některé uživatele může být jejich nižší prodyšnost, takže nejsou příliš vhodné do vyloženě vlhkého prostředí ani pro osoby, které se více potí. Toto neplatí u matrací USNU s latexovým povrchem Magic, který díky obsaženým "chladivým" gelovým kuličkám umí odebírat nadměrné teplo a regulovat tak teplotu v lůžku.
Matraci z latexu také dávejte vždy na lamelový rošt, aby mohla dýchat a dobře pružit. Nikdy ji nepokládejte na neprodyšnou desku nebo na zem.
d) Kombinace materiálů
Jak bylo uvedeno výše, každý typ materiálu má svá specifika a někdy je vhodnější, pokud se jeden materiál optimálně zkombinuje s jiným. Použití více typů pěn v pěnových matracích, aby se se docílilo požadovaných vlastností matrace, tak není nic neobvyklého.
Dále můžete narazit na pojem sendvičová matrace. Tzn., že jádro matrace je složeno ze dvou materiálů tak, aby se zlepšil lehací komfort a celková životnost matrace.
Neznámým pojmem pro vás jistě nebudou tzv. zóny na matraci. Tzn., že matrace má povrch rozdělen do určitých oblastí – zón, podle toho, jak velká zátěž je na daná místa ze strany těla vyvíjena. A v kritické oblasti beder, ramen či hlavy je pak nastavena odlišná tvrdost, než ve zbytku matrace. Což zvyšuje celkový komfort při užívání matrace. Můžete se tak setkat např. s 5zónovou nebo i 7zónovou matrací. Jen pozor, u dětí a osob s menším vzrůstem by nemuselo rozložení jednotlivých zón odpovídat poloze těla. U těchto skupin je tedy zbytečné řešit, zda a kolik má matrace zón.
4. Matrace na bolavá záda
Pokud vás občas zlobí záda nebo trápí bolavé klouby, možná rovnou budete řešit otázku, jakou matraci zvolit na bolavá záda, abyste jim po dobu odpočinku ulevili a bolest se nezhoršovala. Z hlediska typů matrací, které jsme si představili výše, je vhodnou matrací na bolavá záda matrace z paměťové pěny, která nevytváří velký protitlak, takže se hodí nejen v případě, že vás zlobí záda či klouby, ale poskytne úlevu i osobám, které musí na lůžku nedobrovolně trávit delší čas.
Ovšem ve světě matrací se v otázce matrace a zdraví můžete dále setkat s pojmy zdravotní matrace a ortopedická matrace. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zdravotní matrace může být teoreticky každá matrace, která se vyznačuje nějakým certifikátem o zdravotní vhodnosti. Může se jednat např. o certifikát o tom, že matrace je hypoalergenní nebo o tom, že se hodí pro osoby upoutané delší dobu na lůžko.
Naproti tomu ortopedická matrace by měla být otestována z hlediska ortopedických vlastností, tj. zda poskytuje dostatečnou oporu zádům a celému tělu a také bývá testována na správné rozložení váhy těla.
Mějte však na paměti, že ani sebelepší ortopedická matrace nebude samospasitelná a příčinu bolavých zad vám bohužel vyřešit nepomůže. Může vám ale výrazně zlepšit kvalitu spánku a zvýší pocit úlevy.
5. Jak často měnit matraci a jak ji udržovat?
Pořízením kvalitní matrace to nekončí. Aby vám matrace dlouho spolehlivě sloužila, je potřeba ji pravidelně udržovat. Nezapomínejte proto matraci vysávat od prachu, pravidelně v místnosti větrat a matraci také čas od času otočit. Doporučuje se otáčet ji jednou ročně, abyste tak využili potenciál matrace na 100%.
Z hlediska jednodušší údržby a kvalitní hygieny je vhodnější pořídit si matraci se snímatelným potahem, který se snadno sundá a vypere v pračce na 60°C. Tím zatočíte s prachem, špínou i roztoči zároveň.
Všechny matrace USNU® už jsou automaticky snímatelným potahem vybaveny. V případě že matrace potah nemá, nebo ji chcete ještě víc ochránit, můžete si prodloužit její živostnost pořízením chrániče matrace nebo přistýlky na matraci ve formě krycí matrace, která se pak pokládá na stávající matraci (variantu s přistýlkou doporučujeme spíše při potřebě změkčit stávající tvrdou nepohodlnou matraci).
A jak často matraci měnit?
Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Vše záleží na kvalitě matrace, způsobu a frekvence jejího používání i její údržbě. Výrobci u některých matrací sice deklarují životnost 10, 15 i více let, nicméně obecné doporučení je, že matrace by se měla vyměnit cca každých 8-10 let. Je to z důvodu, že i sebelepší materiál se časem unaví, ale hlavně, v průběhu užívání matrace nabírá vlhkost / pot, prach a další nečistoty, proto je vhodné matraci vyměnit také z hygienických důvodů. Přestože se tedy o matraci pečlivě staráte, nemusí mít po několika letech už tak dobré vlastnosti, jako matrace nová.
Ztráta kvality se u pěnových a latexových matrací projeví zpravidla nejdříve v oblasti beder, kde je zatížení nejvyšší. U pružinových matrací se po čase mohou vinou zátěže tlačit pružiny na povrch a to opět v oblasti beder.
6. Cena versus kvalita
Investice do kvalitní matrace nemusí být úplně levnou záležitostí. Na druhou stranu lze vybrat i slušný model, který vám peněženku nezruinuje. U matrací rozhodně platí, že s kvalitou roste také cena. Obecně pokud zainvestujete do dražší, ale kvalitnější matrace, máte jistotu, že vám vydrží déle než jednoduchá matrace „za pár stovek“ z hypermarketu, kde se velký důraz na životnost a trvanlivost materiálu při výrobě nekladl. Nicméně je to hlavně investice do vyššího komfortu při ležení a následně zdravého spánku a kvalitního odpočinku, na které bychom určitě neměli zbytečně šetřit.
Pokud pak chcete mít jistotu 100% kvality, zjistěte si původ a kvalitu použitých materiálů pro výrobu matrací. Jedná se zejména o certifikáty OekoTEX které garantují zdravotní nezávadnost, pro životnost jsou pak důležité hodnoty objemových hustot a nakonec také zmíněný původ pěn, jejich výrobce.
7. Neignorujte vlastní pocity!
Na závěr nutno dodat, že odborné studie a výzkumy dokazují, že uživatel matrace jen obtížně rozeznává, na jakém typu matrace spí. Pokud to dopředu neví, nepozná, zda jde o matraci pěnovou, latexovou, z bio pěny, sendvičovou či jakou. A je mu to ve finále také jedno. Rozhodující je pro něj totiž jednoznačně míra komfortu, kterou při spánku na dané matraci pociťuje. Pokud je pro uživatele matrace pohodlná, je mu zkrátka jedno, jaký to bude typ. A to je asi to nejdůležitější. Neváhejte proto matraci osobně vyzkoušet a zkuste se při jejím výběru řídit nejen technickými parametry (ačkoli i ty samozřejmě hrají svou roli), ale také svými pocity.
Navštivte prodejny USNU nové spaní, kde si matrace můžete vyzkoušet a s výběrem Vám poradí naši odborní prodejci v oblasti zdravého spaní.
TIP na Vaši matraci: matrace z paměťové pěny Daily Hard nabízí maximální komfort na povrchu matrace pomocí 5 cm vrstvy značkové paměťové pěny PremioPUR visco a celkově pevnější univerzální podpěru těla podpořenou 7 anatomickými zónami.