Důležitost kvalitního odpočinku a spánku z pohledu maséra Radomíra Eliáše

Jako masér, který s klienty řeší i otázku ergonomie v domácnosti, kde by měl člověk mimo jiné správně odpočívat, jsem se dostal až k zamyšlení nad tím, kolik času trávíme v posteli a jak kvalitně tento čas je stráven.

V posteli strávíme minimálně ¼ až ⅓ svého života. Důraz na kvalitu odpočinku by tedy měl být značný. Zvláště, když se na většině pracovišť nejsou dodržovány zásady ergonomie práce. Člověk tak po osmihodinové směně, kdy se různě hrbí, jednostranně zatěžuje či dokonce přetěžuje, potřebuje kvalitní spánek. 

Pro kvalitní spánek toho můžeme udělat mnoho. Začíná to výběrem správné matrace a polštáře, pro optimální kopírování páteře a zároveň poskytnutí správné podpory. Dále bychom však měli dodržovat pravidla spánkové hygieny a alespoň půl hodiny před tím, než jdeme spát, nepoužívat tablet či počítač. Světlo, které z nich vychází, obsahuje výrazné modré barevné spektrum, které ovlivňuje náš mozek. Ten si následně myslí, že je stále den a usínání se stane obtížnějším. Pokud například na tabletu čtete před spaním knihu, doporučuji některý z programů na úpravu podsvícení.

U polštáře a matrace nejde jen o tvar či pevnost, ale taktéž o materiál a jeho kvalitu zpracování. Tak jako si při výběru té správné matrace dáte na čas a vše pečlivě vyzkoušíte, je i u výběru polštáře třeba zkoušet.

Měl jsem možnost vyzkoušet spoustu polštářů a matrací a kvalita, byť v počátku znamená větší investici, se Vám velmi brzo vrátí. Nejenže v průběhu noci ulevíte namoženému krku, ale rovněž v konečném důsledku ušetříte. Levné nekvalitní materiály se po pár měsících unaví a místo toho, abyste si kvalitně odpočinuli, jste po noci unavení a rozlámaní. 

Vše je jen otázkou priorit - vlastní zdraví je podle mne tou první a nejdůležitější.